Beskrivelse
Frellsen har udviklet deres egen chokodrik. Smagen er cremet, afbalanceret og giver en dejlig varm cremet drik med chokoladesmag. Til en kop tilsættes ca. 25 g chokodrik og 180 ml ca. 80° varmt vand, herefter omrøres.
Ingredienser: Sukker, vallepulver, fedtreduceret kakaopulver (18,5%), glukosesirup, hærdet kokosfedt, mælkeprotein, antiklumpningsmiddel (E341, E551), salt, stabilisator (E340), vegetabilsk emulgator (E471), farve (E160a) og aroma (vanillin).
Posen indeholder: 1 kg
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1632 kJ 389 kcal |
| Fedt | 5,9 g |
| Mættede fedtstoffer | 4,8 g |
| Kulhydrater | 72,0 g |
| heraf sukkerarter | 64,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 8,7 g |
| Salt | 1,3 g |
Produktansvarlig:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14,
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




