Beskrivelse
Nogle gange er det enkleste det bedste. A – THE ORIGINAL var det første produkt, Johan Bülow udviklede da han fik den originale ide at overtrække gourmetlakrids med chokolade. Simpelt, kraftfuldt og stærkt vanedannende. I anledning af LAKRIDS BY BÜLOWs 15-års jubilæum er opskriften genskabt med de fineste økologiske ingredienser i ANNIVERSARY. Bid ind i et tyndt lag af fint lakridspulver, fyldig belgisk mælkechokolade og en kerne af karamelagtig SLOW CRAFTED lakrids. Enkelt, perfektioneret og endnu mere vanedannende.
Glasset indeholder: 265 gram og kan, når glasset er tomt bruges til målebæger.
Ingredienser: 66% mælkechokolade* (mindst 38% kakaotørstof) (EU) (sukker*, kakaosmør*, sødmælks-/helmjölkspulver*, kakaomasse*, emulgatorer (sojalecitin*, lecitin*)), melasse*, rismel/ rismjöl*, sukker*, agavesirup*, glukosesirup*, 2% rålakrids* (ikke-EU), kakaosmør*, solsikkeolie*, stabilisator: arabisk gummi*, emulgator: solsikkelecitin*, salt. *=økologisk.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
| Energi (kj/kcal) | 1990 kj 475 kcal |
| Fedt | 22,0 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 13,0 g |
| Kulhydrat | 64,0 g |
| Heraf sukkerarter | 45,0 g |
| Protein | 5,5 g |
| Salt | 0,57 g |
Produktansvarlig:
Johan Bülow Lakrids
Sydholmen 5,
2650 Hvidovre





