Beskrivelse
Nyd naturens egen økologiske dessert i en overraskende lækker kombination. I CARAMEL DATE møder blød dulcechokolade og sprøde flager af Maldonsalt en af naturens sødeste lækkerier: Deglet Nour-dadler, som skaber en cremet og ekstravagant oplevelse. Når du tager en bid af CARAMEL DATE bliver du mødt af en kerne af kraftfuld, karamelagtig SLOW CRAFTED lakrids, som vil få dig til at længes efter mere.
Glasset indeholder: 265 gram og kan, når glaset er tomt bruges som måleglas.
Ingredienser: 63% hvid* (mindst 33% kakaotørstof) og mælkechokolade* (mindst 38% kakaotørstof)(EU)(sukker*, kakaosmør*, sødmælks-/helmjölkpulver*, kakaomasse*, emulgatorer (sojalecitin*, lecitin*)), melasse*, rismel/rismjöl*, sukker*, 3% karamelpulver*(EU)(sukker*, glukosesirup*, fløde*, smør*, salt), agavesirup*, glukosesirup*, kakaosmør*, 1% daddelpulver*(ikke-EU)(tørret), 1% rålakrids* (ikke-EU), solsikkeolie*, havsalt, stabilisator: arabisk gummi*, salt, emulgator: solsikkelecitin*, overfladebehandlingsmiddel/ytbehandlingsmedel: arabisk gummi*, naturlig aroma. *= økologisk. Hvid chokolade: Mindst 33% kakaotørstof. Mælkechokolade: Mindst 38% kakaotørstof. Glutenfri. Opbevares/förvaras mørkt og tørt.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
| Energi | 2066 kj 494 kcal |
| Fedt | 25,0 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 15,0 g |
| Kulhydrat | 64,0 g |
| Heraf sukkerarter | 47,0 g |
| Protein | 4,0 g |
| Salt | 1,1 g |
Produktansvarlig:
Johan Bülow Lakrids
Sydholmen 5,
2650 Hvidovre





