Beskrivelse
Forestil dig sød lakrids, der møder blød dulcechokolade. Tilsæt et strejf af sprøde flager af havsalt, der kilder dine smagsløg. Ikke underligt, at CLASSIC – SALTY CARAMEL er blevet en sand klassiker.
Indeholder: 550 gram
Ingredienser: 66% dulce chokolade (mindst 23% kakaotørstof)(EU)(sukker, mælke-/mjölkpulver, kakaosmør, valle-/myse-/vasslepulver (mælk/mjölk), kakaomasse, mælkefedt/ mjölkfett, emulgatorer (sojalecitin, lecitin), naturlige aromaer), rismel/rismjöl, sukker, invertsukkersirup, melasse, glukosesirup, 1% rålakrids (ikke-EU), 1% havsalt (ikke-EU), rapsolie, salt, overfladebehandlingsmiddel/ytbehandlingsmedel: shellak, farvestof: jernoxid, naturlig aroma. Mindst 23 % kakaotørstof. Glutenfri. Beskyttes/skyddas mod varme og fugt.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
| Energi | 1910 kj 457 kcal |
| Fedt | 20,0 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 12,0 g |
| Kulhydrat | 64, 0 g |
| Heraf sukkerarter | 52,0 g |
| Protein | 4,4 g |
| Salt | 1,8 g |
Produktansvarlig:
Johan Bülow Lakrids
Sydholmen 5,
2650 Hvidovre




