Beskrivelse
Copenhagen Blend te er endnu en af Østerlandsk Thehus’s herlige blandinger. Den består af kun de bedste ingredienser som grøn Sencha te og sort Keemun te. For at gøre teen frisk og sommerlig er der tilføjet en lang række dejlige frugter som kvæde, mango, rabarber, kokos og jordbær, der skaber en skøn symfoni. Smag: Dejlig frugtig blanding, der leder tankerne hen på solrige sommerdage. Copenhagen Blend te er en kombination af sort og grøn te.
Ingrediens: Sort te, karamelstykker (sukker, glukose, SMØRFEDT, humectant (E420), emulgator (E471)), krokant (sukker, HASSELNØD), aroma
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 6 kJ 2 kcal |
| Fedt | 0,5 g |
| Mættede fedtstoffer | 0,1 g |
| Kulhydrater | 0,5 g |
| heraf sukkerarter | 0,5g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Vandtemperatur: 95 °C
Bryggetid : 3 – 4 minutter
Dosering: 10 – 20 g/l
Produktansvarlig:
Østerlandsk 1889 Copenhagen ApS
Ordrupvej 19,
4540 Fårevejle




