Beskrivelse
Johan Bülow har givet deres klassisker CRISPY CARAMEL et nyt stilfuldt look. Bid i en smuk, plettet lysebrun skal og nyd, hvordan silkeblød dulche chokolade blander sig perfekt sammen med rå lakridspulver og en kerne af blød lakrids. Små flager af havsalt fuldender sanseoplevelsen.
Indeholder: 270 gram
Sød lakrids overtrukket med havsalt, dulce chokolade og sukker:
Ingredienser: 53% dulce chokolade (mindst 23% kakaotørstof)(EU)(sukker, mælke-/mjölkpulver, kakaosmør, valle-/myse-/vasslepulver (mælk/mjölk), kakaomasse, mælkefedt/mjölkfett, emulgatorer (sojalecitin, lecitin), naturlige aromaer), 20% sukker (EU), rismel/rismjöl, invertsukkersirup, melasse, glukosesirup, 2% rålakrids (ikke-EU), overfladebehandlingsmidler/ytbehandlingsmedel (shellak, carnaubavoks, arabisk gummi), rapsolie, 0.5% havsalt (ikke-EU), farve: karamel, salt, stabilisator: arabisk gummi, naturlig aroma. Mindst 23% kakaotørstof. Glutenfri. Beskyttes/skyddas mod varme og fugt.
| Næringsindhold | per 100g |
|---|---|
| Energi | 1881 kJ / 448 kcal |
| Fedt | 17 g |
| – Heraf mættede fedtsyrer | 9.7 g |
| Kulhydrat | 70 g |
| – Heraf sukkerarter | 50 g |
| Protein | 4.4 g |
| Salt | 1.1 g |
Produktansvarlig:
Johan Bülow Lakrids
Sydholmen 5,
2650 Hvidovre




