Beskrivelse
Nøje udvalgt fra lakridsens verden blandet med karamellens sødme. En klassiker i et hvert karamelunivers. Med engelske familietraditioner og en forædlet udgave af en hemmelig opskrift fra 1894, har vi siden 2004 produceret håndlavede karameller i Gudhjem og Rønne.
Pakken indeholder: 138 gram
Æskerne er plastikfri, lavet af FSC-certificerede materialer – og så er karamellerne pakket i komposterbar cellofan, med OK Compost Home certifikat.
Ingredienser: Glukosesirup, kondenseret MÆLK/mjölk (MÆLK, sukker), vand sukker, hærdet vegetabilsk fedt (PALMEKERNE -rspo mass balance), Lakridseksrakt (3%), farve/färg: vegetabilsk kul, emulgator (mono- og diglycerider), ammoniumklorid, lakridspulver, salt, naturlig aroma. Kan indeholde spor af nødder.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1386 kJ 331 kcal |
| Fedt | 10,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 10,0 g |
| Kulhydrater | 57,0 g |
| heraf sukkerarter | 34,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 2,0 g |
| Salt | 2,0 g |
Produktansvarlig:
KARAMEL KOMPAGNIET A/S
Borgmester Nielsens Vej 24,
3700 Rønne
CVR-nr30509412




