Beskrivelse
LIME CRACKLE forener saftig lime og syrlig citron med cremet hvid chokolade, en kerne af saltlakrids og en sprød, grøn sukkerskal. Denne knasende fusion byder på den perfekte balance mellem frisk sødme og et livligt strejf af citrus – en uimodståelig smagsoplevelse, der vækker dine sanser.
Indeholder: 115,00 gram
Saltlakrids overtrukket med lime, hvid chokolade og sukker:
Ingredienser: 54% hvid chokolade (mindst 26% kakaotørstof) (EU)(sukker, kakaosmør, sødmælks-/helmjölkpulver, emulgatorer (sojalecitin, lecitin), naturlig aroma), 19% sukker (EU), rismel/rismjöl, invertsukkersirup, melasse, 1% rålakrids (ikke-EU), salmiak, citronsaftpulver, limeskal (frysetørret) (ikke-EU), passionsfrugt (frysetørret), rapsolie, salt, syre: æblesyre, overfladebehandlingsmidler/ytbehandlingsmedel (arabisk gummi, carnaubavoks, shellak), farvestoffer (calciumcarbonat, curcumin), koncentrater (gurkemeje, spirulina), naturlige aromaer, stabilisator: arabisk gummi. Mindst 26% kakaotørstof. Glutenfri
| Næringsindhold | per 100g |
|---|---|
| Energi | 1907 kJ / 466 kcal |
| Fedt | 20 g |
| – Heraf mættede fedtsyrer | 12 g |
| Kulhydrat | 67 g |
| – Heraf sukkerarter | 51 g |
| Protein | 5.7 g |
| Salt | 0.52 g |
Produktansvarlig:
Johan Bülow Lakrids
Sydholmen 5,
2650 Hvidovre




