Beskrivelse
Belgisk cremet lys chokoladecreme med ristede hasselnødder. Har en skøn smag af hasselnødder. Brug med en teske chokoladecreme i en kop varm kaffe! Brug den til brød og kager og smeltet i vandbad til sauce til desserter.
Ingredienser: Belgisk chokoladecreme (sukker, vegetabilsk olie(rapsolie, sheaolie, kokos olie), fedtfattig kakaopulver(15 %), laktose, skummetmælkspulver, emulgator: solsikkelecitin, naturlig vanilje aroma, salt). Ristede og malede hasselnødder.
Allergener: spor af diverse nødder og jordnødder.
Glasset indeholder 235 gram
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2227 kJ 542 kcal |
| Fedt | 37,3 g |
| Mættede fedtstoffer | 7,9 g |
| Kulhydrater | 53,6 g |
| heraf sukkerarter | 52,4 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 4,3 g |
| Salt | 0,13 g |
Produktansvarlig:
Ulvedal Ost
Tudvadvej 1A
6040 Egtved
CVR: 27008399




