Beskrivelse
Belgisk cremet mørk chokoladecreme med Siciliansk blodappelsinsaft. Har en udpræget smag af orange. Brug den til brød og kager og smeltet i vandbad til sauce til desserter.
Ingredienser: Belgisk chokoladecreme (sukker, vegetabilsk olie(rapsolie, sheaolie, kokos olie), fedtfattig kakaopulver(15 %), laktose, skummetmælkspulver, emulgator: solsikkelecitin, naturlig vanilje aroma, salt). Koldpresset blodappelsinolie fra Sicilien.
Glasset indeholder: 250 gram
Allergener: spor af diverse nødder og jordnødder. GLUTENFRI UDEN PALMEOLIE
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2343 kJ 563 kcal |
| Fedt | 37,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 7,8 g |
| Kulhydrater | 51,0 g |
| heraf sukkerarter | 49,0g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 4,0 g |
| Salt | 0,06 g |
Produktansvarlig:
Ulvedal Ost
Tudvadvej 1A
6040 Egtved
CVR: 27008399




