Beskrivelse
Belgisk cremet mørk chokoladecreme med salt fra Murray floden i Autralien. Salten fremhæver chokolade smagen så cremen har en kraftig smag af kakao. Brug den til brød og kager og smeltet i vandbad til sauce til desserter. Indhold: Belgisk chokolade creme( sukker,planteolie, kakao(min. 15%), laktose, skummetmælkspulver, emulgator:solsikkelecithin, naturlig vanilje aroma, salt), Murray salt.
Glasset indeholder 250 gram
Kan indeholde spor af nødder – GLUTENFRI UDEN PALMEOLIE UTZ CERTIFICERET KAKAKO
Ingredienser: Belgisk chokolade creme( sukker,planteolie, kakao(min. 15%), laktose, skummetmælkspulver, emulgator:solsikkelecithin, naturlig vanilje aroma, salt), Murray salt. Kan indeholde spor af nødder.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2320 kJ 554 kcal |
| Fedt | 36,6 g |
| Mættede fedtstoffer | 7,7 g |
| Kulhydrater | 50,5 g |
| heraf sukkerarter | 48,5 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 4,0 g |
| Salt | 1,02 g |
Produktansvarlig:
Ulvedal Ost
Tudvadvej 1A
6040 Egtved
CVR: 27008399




