Beskrivelse
Polynesisk vanilje i ekstra høj kvalitet med en meget intens smag og duft. Høstet på øerne i det polynesiske ø-hav. Denne art af orkidéfamilien, vanilla planitolia, vender sig mod lyset, og derfor udvikles flere aromaforbindelser end i andre vanilletyper. Bruges i bagværk, desserter og til syltning. Tip: når kornene er skrabt ud af bønnen, mix den da med lidt sukker for at lave vaniljesukker. Vaniljen er vaccumpakket.
Pakken indeholder én hel polynesisk vaniljestang 11-13 gram. Holdbarheden er 2 år efter pakkedato, efter åbning opbevares mørkt, tørt og i luftæt glas med lidt alkohol i bunden, ved stuetemperatur. Ikke i køleskab.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 243-225 kj 61-56 kcal |
| Fedt | 0,1 g |
| Mættede fedtstoffer | 0,0 g |
| Kulhydrater | 0,0 g |
| heraf sukkerarter | 0,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 0,0 g |
| Salt | 0,0 g |
Produktansvarlig:
Smage-Compagniet A/S
Holmevej 10
DK-5683 Haarby
CVR 18179407





