Beskrivelse
En klassisk småkage med et strejf af kanel og sukker på toppen. Sprøde, søde og fulde af tradition.
- Ingredienser: Hvedemel, sukker, margarine((vegetabilske olier (palme og raps), vand, salt, emulgator: E322, E471, surhedsregulerende middel: E330, aroma, farve: E160a), mandler, salt, kanel, hævemiddel(E50
- Kan indeholde spor af rug, havre, æg, jordnødder, soja, mælk, hasselnødder, sennep, sesamfrø
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2060 kJ 491 kcal |
| Fedt | 22,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 7,0 g |
| Kulhydrater | 66,0 g |
| heraf sukkerarter | 30,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 0,55 g |
Produktansvarlig:
TE & KAFFE specialisten A/S
Kildegangen 5
2690 Karlslunde
Tlf.: +45 70 20 23 23




