Beskrivelse
Rustikke og sprøde småkager med havre, der giver en fyldig og behagelig smag. Skøn småkage, der passer til både hverdag og hyggestunder.
- Ingredienser: Hvedemel, margarine ((vegetabilske olier (palme og raps), vand, salt, emulgator: E322, E471, surhedsregulerende middel: E330, aroma, farve: E160a), havreflager (15%), sukker, æblemarmelade: (æblepure æble, konserveringsmiddel(E220), sukker, surhedsregulerende middel(E330), konserveringsmiddel(E220)), bagepulver (kartoffelstivelse, hævemiddel(bagepulver), surhedsregulerende middel(E330)), salt, aroma
- Kan indeholde spor af, æg, jordnødder, soja, mælk, hasselnødder, sesamfrø
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1941 kJ 462 kcal |
| Fedt | 18,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 5,8 g |
| Kulhydrater | 65,0 g |
| heraf sukkerarter | 23,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,49 g |
Produktansvarlig:
TE & KAFFE specialisten A/S
Kildegangen 5
2690 Karlslunde
Tlf.: +45 70 20 23 23




