Beskrivelse
Chocolate Spread er vores udgave af det velkendte flydende chokoladepålæg. Indholdet er enkelt. Hasselnødder, mørk chokolade Peru 61% og vanilje danner rammerne om denne klassiker. Chocolate Spread vandt en guldmedalje ved Scandinavian Chocolate Awards 2014.
Glasset indeholder: 275 gram
Økologisk chokoladepålæg / Organic chocolate spread / Bio Schokoladenaufstrich.
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder.
DK/SE/NO INGREDIENSER: *hasselnødder (55%), *sukker, *kakaosmør (8%), *kakaomasse (7%), *kakaopulver, emulgator (*sojalecitin), *vanilje.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2593 kJ 620 kcal |
| Fedt | 50,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 11,0 g |
| Kulhydrater | 30,0 g |
| heraf sukkerarter | 25,0 g |
| Kostfibre | 8,0 g |
| Protein | 11,0 g |
| Salt | 0,01 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandelalléen 6
5610 Assens – Danmark
CVR: 24209644





