Beskrivelse
Summerbirds økologiske chokoladepåskeæg hylder både de klassiske smage og den moderne gastronomi. Summerbird har ganske enkelt brugt naturen, råvaren og det klassiske håndværk som deres inspirationskilde og skabt et univers, hvor alle sanser og indtryk bliver sat i spil. Gaveæsken med 4 forskellige påskeæg med smag af: Praliné: Mælkechokolade 49 %, marcipan og nougat Valencia: Mørk chokolade Peru 61 %, marcipan og grüe Blackcurrant: Bordeaux chokolade 36 %, marcipan og solbærganache Liquorice: Hvid chokolade 36 %, marcipan og lakridskaramel
Æsken indholder: 120 gram
DK/SE/NO INGREDIENSER: *mandler (29%), *sukker, “kakaosmør (11%), *kakaomasse (9%), *invertsukkersirup, *glukosesirup, mælk/mjölkpulver (5%), vand, *hasselnødder, “smør, emulgator (*sojalecitin), “lakridspulver, “vanilje, “citronsaft, Maldon Havsalt, orangeblomstvand, “blodappelsinolie.
Kan indeholde spor af æg og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2184 kJ 522 kcal |
| Fedt | 35,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 12,0 g |
| Kulhydrater | 41,0 g |
| heraf sukkerarter | 39,0 g |
| Kostfibre | 5,1 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 0,06 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204





