Beskrivelse
Summerbirds økologiske chokoladepåskeæg hylder både de klassiske smage og den moderne gastronomi. Summerbird har ganske enkelt brugt naturen, råvaren og det klassiske håndværk som deres inspirationskilde og skabt et univers, hvor alle sanser og indtryk bliver sat i spil. Gaveæske med 8 påskeæg: Praline: Mælkechokolade 49 %, marcipan og nougat Valencia: Mørk chokolade Peru 61 %, marcipan og grüe Blackcurrant: Bordeaux chokolade 36 %, marcipan og solbærganache Mint: Mørk chokolade Peru 61 %, marcipan og mynteganache Amber: Amber chokolade 36 %, marcipan, vanilje og karamel Pure amande: Mørk chokolade Peru 61 %, marcipan og hindbær Liquorice: Hvid chokolade 36 %, marcipan og lakridskaramel Classic: Mørk chokolade Peru 61 %, marcipan og mælkechokolade 49 %.
DK/SE/NO INGREDIENSER: *mandler (29%), *sukker, “kakaosmør (10%), *kakaomasse (9%), *invertsukkersirup, *glukosesirup, mælk/mjölkpulver (5%), vand, hasselnedder, *smør, emulgator (sjoalecitin), rodbedepulver, “Gtronsatt, lakrdspulvel hindbær/hallon/bringebærpure, “hindbær/hallon/bringebærpulver, “vanile, Maldon Havsalt, “knuste kakaobønner, “blodappelsinolie, orangeblomsivand.
Kan indeholde spor af æg og nødder
Æsken indeholder: 240 gram
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2180 kJ 521 kcal |
| Fedt | 34,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 12,0 g |
| Kulhydrater | 42,0 g |
| heraf sukkerarter | 39,0 g |
| Kostfibre | 5,2 g |
| Protein | 9,4 g |
| Salt | 0,06 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204





