Beskrivelse
9 Classic Eggs er Summerbird´s bud på en påskeæske, der hylder både de klassiske smage og moderne gastronomi. En æske, hvor alle sanser bliver bragt i spil. Æsken indeholder 9 forskellige varianter af vores raffinerede påskeæg i form af bl.a. marcipan af stenvalsede middelhavsmandler, praliné, karamel og orangeblomst. En æske for alle, som sætter pris på velsmag, godt håndværk og fantastiske råvarer.
Æsken indeholder: 130 gram
Ingredienser: Mandler, sukker, kakaomasse (11%), kakaosmør (10%) invertsukkersirup, mælk (4%), glukosesirup, hasselnødder, smør, rødbedepulver, passionsfrugsaftkoncentrat, emulgator (sojalecithin), vand, citronsaft, vanilje, lakridspulver, hindbærpúre, hindbærpulver, maltodextrin, passionsfrugtpulver, knuste kakaobønner, Maldon Havsalt, orangeblomstvand, blodappelsinolie,
Kan indeholde spor af æg og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2177 kJ 520 kcal |
| Fedt | 34,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 12,0 g |
| Kulhydrater | 41,0 g |
| heraf sukkerarter | 39,0 g |
| Kostfibre | 5,4 g |
| Protein | 9,4 g |
| Salt | 0,05 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204





