Beskrivelse
Mini Liquorice består af en marcipanbund, tilsmagt med lakridssirup og granuleret rålakrids. Marcipanbunden er toppet med en tæt skum, tilsmagt med vanilje og lakridspulver. Derefter er den overtrukket med hvid chokolade. Afslutningsvis er den drysset med granuleret rålakrids. Holdbarheden er 16 dage fra produktion og produceres frisk hver uge.
Gaveæske med 6 stk.
Økologisk marcipan, lakridsguf, hvid og mørk chokolade 61% (kakaotørstof)
Kan indeholde spor af nødder
DK/SE/NO INGREDIENSER: *sukker, *mandler (16%), *kakaomasse (13%), *kakaosmør (12%), *rissirup, vand, *mælk/mjölkpulver (6%), *honning, *lakridsgranulat (1%), *æggehvide/äggvitepulver (1%), *glukosesirup, *invertsukkersirup, *lakridspulver (1%), emulgator (*sojalecitin), *vanilje, *kartoffelmel/potatismjöl, stabilisator (*agarpulver, vinsyre, *johannesbrødkernemel).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1999 kJ k478 cal |
| Fedt | 28,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 13,0 g |
| Kulhydrater | 47,0 g |
| heraf sukkerarter | 42,0 g |
| Kostfibre | 4,3 g |
| Protein | 7,7 g |
| Salt | 0,06 g |
Produktansvarlig:
Summerbird
Mandelalléen 6
5610 Assens – Danmark
CVR: 24209644





