Beskrivelse
Ægget indeholder: Mælkechokolade 49 %, marcipan & praliné
Vejer ca. 30 gram
DK/SE/NO INGREDIENSER: *sukker, “mandler (21%), “kakaomasse (12%), “kakaosmør (11%),*hasselnødder (10%), *mælk/mjölkpulver, 5%), *glukosesirup, *invertsukkersirup, vand, *smør, emulgator (“sojalecitin), *vanilje.
Kan indeholde spor af æg og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2325 kJ 556 kcal |
| Fedt | 39,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 14,0 g |
| Kulhydrater | 40,0 g |
| heraf sukkerarter | 39,0 g |
| Kostfibre | 5,6 g |
| Protein | 9,4 g |
| Salt | 0,05 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204





