Beskrivelse
Summerbird’s traditionsrige sølvæg har i flere år draget inspiration fra den russiske hofjuveler Carl Fabergé og hans mest berømte værker – de ikoniske Fabergé-påskeæg. ”Inspired by Nature” er en sætning, Summerbird ofte bruger – den er en vigtig kilde til inspiration og en del af Summerbird’s ophav. Summerbird’s 18. design af sølvægget er derfor navngivet Ocean, inspireret af havet og bølgerne omkring os og den vilde natur. Årets sølvæg fås i tre størrelser.
Indeholder: 200 gram
DK/SE/NO INGREDIENSER: *sukker, *kakaosmør (23%), *invertsukkersirup, *mælk/mjölkpulver (14%), *hasselnødder,19 z*kakaomasse (3%), *smør, *glukosesirup, vand, *pistacienødder, emulgator (*sojalecitin), *citronsaft, *vanilje, *maltodextrin, Maldon Havsalt, *passionsfrugtpulver, *blodappelsinolie, *orangeblomstvand, Læsø Sydesalt, *citronolie.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2298 kJ 549 kcal |
| Fedt | 35,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 19,0 g |
| Kulhydrater | 52,0 g |
| heraf sukkerarter | 50,0 g |
| Kostfibre | 1,3 g |
| Protein | 5,7 g |
| Salt | 0,18 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204






