Beskrivelse
En skøn nyhed fra danske Summerbird – letristede spanske mandler med praliné, Summerbirds Amazonas 61% mørke chokolade og hvid chokolade, vendt i revet pistaciepulver. En let og velsmagende hapser der kan serveres på påskebordet eller bruges til pynt på flotte påskedesserter.
Ingredienser: mandler* 34%, sukker*, kakaosmør* 16%, mælkepulver* 10%, hasselnødder* 5%kakaomasse* 4%, pistacienødder* 4%, flormelis*, smør*, vanilje*, emulgator:*: sojalecitin, spinatpulver*, vand, maltodextrin*, Maldon havsalt, passionsfrugtpulver*, blodappelsinolie*, orangeblomstvand* Kan indeholde spor af æg og nødder.
Posen indeholder: 100 gram
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2500 kJ 598 kcal |
| Fedt | 44,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 15,0 g |
| Kulhydrater | 35,0 g |
| heraf sukkerarter | 33,0 g |
| Kostfibre | 5,8 g |
| Protein | 13,0 g |
| Salt | 0,13 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204






