Beskrivelse
Summerbirds ikoniske chokoladesommerfugl, bestående af Praliné forfinet med orangeblomstvand, overtrukket med fyldig hvid chokolade, fra kakao-frugterne Forastero og Trinitario fra den Dominikanske Republik. Praliné er en slags grov, tyk nougat bestående af brændte mandler og nødder bundet sammen af en smule chokolade. Rig og fyldig i smagen.
Vægt pr. stk. ca. 13 gram
Økologisk hvid chokolade med nougat og orangeblomstvand / Organic white chocolate with nougat and orange blossom water / Bio-weißer Schokolade mit Nougat und Orangenblütenwasser.
DK/SE/NO INGREDIENSER: *sukker, *kakaosmør (26%), *mælk/mjölkpulver (17%), *hasselnødder (14%), *kakaomasse (3%), *smør, *vanilje, emulgator (*sojalecitin), *orangeblomstvand, *appelsinolie
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2520 kJ 602 kcal |
| Fedt | 43,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 21,0 g |
| Kulhydrater | 46,0 g |
| heraf sukkerarter | 46,0 g |
| Kostfibre | 2,2 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,14 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204






