Beskrivelse
Vores mest ikoniske stykke Summerbird chokolade, Pure Amande, så i 1986 dagens lys og blev grundstammen for Summerbird organic. Opskriften og filosofien er enkel. Ren marcipan af valsede spanske mandler overtrukket med mørk kraftig chokolade og resultatet er magisk. Chokoladen er indpakket stykvis og perfekt til fester, receptioner og møder.
Æsken indeholder 130 gram
Økologisk marcipan med mørk chokolade 61% (kakaotørstof) / Organic marzipan with dark chocolate 61% (dry cocoa solids) / Bio-Marzipan mit dunkler Schokolade 61% (Kakaotrockenmasse).
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder.
DK/SE/NO INGREDIENSER: *mandler (36%), *sukker, *kakaomasse (21%), *kakaosmør (7%), *glukosesirup, *invertsukkersirup, emulgator (*sojalecitin), *vanilje
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2193 kJ 524 kcal |
| Fedt | 36,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 13,0 g |
| Kulhydrater | 38,0 g |
| heraf sukkerarter | 35,0 g |
| Kostfibre | 7,4 g |
| Protein | 9,9 g |
| Salt | 0,01 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204






