Beskrivelse
Vores dekadente og velsmagende Amber vagtelæg består af en raffineret karamel, tilsat rigelige mængder vanilje og afslutningsvist omsluttet af vores prisvindende Amber Classic-chokolade. Et påskeæg, som byder på dybde og uspoleret velsmag En fin værtinde, påskegave eller til selvforkælelse.
Indhold: 94 gram
Ingredienser: Sukker, invertsukker, kakaosmør (24%), mælk (15%), glukosesirup, smør, kakaomasse (3%),vand, emulgator (sojalecithin), vanilje, Maldon Havsalt, Læsø Sydesalt. Kan indeholde spor af æg og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2190 kJ 523 kcal |
| Fedt | 32,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 19,0 g |
| Kulhydrater | 54,0 g |
| heraf sukkerarter | 51,0 g |
| Kostfibre | 0,5 g |
| Protein | 4,6 g |
| Salt | 0,24 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204





