Beskrivelse
Skøn engelsk marmelade af søde engelske kirsebær. TipTree marmelader er synonymt med kvalitet, de er resultatet af 100 år gammel opskrift. Marmeladen er lavet uden konserveringsmidler eller farvestoffer for at garantere en ægte kulinarisk nydelse, et eksempel på dette er denne Mini Tiptree Kirsebær Marmelade.
Mini Glasset indeholder: 42 gram
OBS – Kan indeholde spor af sten fra frugten
- Ingredienser: Sukker, morello kirsebær, geleringsmiddel: citrus petkin, surhedsregulerende middel: citronsyre – Tilberedt med 55 g frugt pr. 100 g – Total sukkerindhold 67 g pr. 100 g.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1139 kJ 269 kcal |
| Fedt | 0,0 g |
| – Heraf mættede fedtsyrer | 0,0 g |
| Kulhydrat | 66,0 g |
| – Heraf sukkerarter Kostfibre | 66,0 g 0,0 g |
| Protein | 0,0 g |
| Salt | 0,0 g |
Produktansvarlig:
TE og KAFFE specialisten
Kildegangen 5
2690 Karlslunde




