Beskrivelse
De originale honningkager produceret af Honningkagehuset i Christiansfeld. Her er det honningsnitter med chokolade og abrikosmarmelade.
Pakken indeholder: 4 stk. Snitter = 175 gram
Varedeklaration HVEDEMEL, sukker, invertsukkersirup, vand, glukose-fruktose sirup, helt hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne), tørrede abrikoser (indeholder SULFIT) (4,5%), fedtfattig kakao pulver (4,2%), honning (3,5%), sirup, helt hærdet palmekerneolie (2,1%), ÆGGEBLOMME (1,7%), surhedsregulerende middel: (E330, E331, E333), hævemiddel: (E501, E503), modificeret stivelse: E1442, emulgator: (E492, E322), fortykningsmiddel: E440, kanel, allehånde, konserveringsmiddel: E202, naturlig aroma, salt, nelliker, HVEDEMALTMEL, muskat, melbehandlingsmiddel: E300, antioxidant: E306
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1490 kJ 356 kcal |
| Fedt | 11,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 9,3 g |
| Kulhydrater | 59,0g |
| heraf sukkerarter | 42,0 g |
| Kostfibre | 2,6 g |
| Protein | 3,6 g |
| Natrium | 0,09 g |
Produktansvarlig:
Honningkagehuset
Haderslevvej 21
6070 Christiansfeld




