Beskrivelse
Denne herlighed er drageret i cremet økologisk chokolade og bærer på en fornem overraskelse indeni. Når du tager en bid af DARK TRUFFLE, bliver du forført at dens tynde lag af mørk chokolade med frugtige noter efterfulgt af et lag cremet mælkechokolade. Alt sammen omgivet af et fint lag kakaopulver. Og netop som du tænker, at det ikke kan blive bedre, når du ind til midten og opdager kernen af SLOW CRAFTED lakrids. Nydelsen er fuldendt.
Glasset indeholder: 265 gram og kan, når glasset er tomt bruges til målebæger.
Ingredienser: 66% mælke*- (mindst 38% kakaotørstof) og mørk chokolade* (mindst 72% kakaotørstof) (EU)(sukker*, kakaosmør*, kakaomasse*, sødmælks-/helmjölkpulver*, emulgatorer (sojalecitin*, lecitin*)), melasse*, rismel/rismjöl*, sukker*, agavesirup*, glukosesirup*, alkaliseret kakao*, kakaosmør*, 1% rålakrids* (ikke-EU), solsikkeolie*, stabilisator: arabisk gummi*, emulgator: solsikkelecitin*, salt. *= økologisk. Mælkechokolade: Mindst 38% kakaotørstof. Mørk chokolade: Mindst 72% kakaotørstof. Glutenfri. Opbevares/förvaras mørkt og tørt.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 2111 kj / 505 kcal |
| Fedt | 27 g |
| – Heraf mættede fedtsyrer | 16 g |
| Kulhydrat | 62 g |
| – Heraf sukkerarter | 43 g |
| Protein | 5.1 g |
| Salt | 0.55 g |
Produktansvarlig:
Johan Bülow Lakrids
Sydholmen 5,
2650 Hvidovre





