Beskrivelse
DOUBLE CHOCOLATE. Sød lakrids er drageret i dulce chokolade med små sprøde stykker kakaonibs, altsammen omgivet af et fint lag af kakaopulver. Det er sikkert at sige, at denne himmelske kombination er for alle, der værdsætter smagen af delikat, rig chokolade.
Indeholder: 270 gram
Ingredienser: 62% dulce chokolade (mindst 23% kakaotørstof)(EU)(sukker, mælke-/mjölkpulver, kakaosmør, valle-/myse-/vasslepulver (mælk/mjölk), kakaomasse, mælkefedt/mjölkfett, emulgatorer (sojalecitin, lecitin), naturlige aromaer), rismel/rismjöl, sukker, invertsukkersirup, melasse, glukosesirup, 3% kakaonibs (EU), 1% rålakrids (ikke-EU), alkaliseret kakao, rapsolie, salt, overfladebehandlingsmiddel/ ytbehandlingsmedel: shellak, naturlig aroma. Mindst 23 % kakaotørstof. Glutenfri. Beskyttes/skyddas mod varme og fugt.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
| Energi | 1907 kj 457 kcal |
| Fedt | 23,0 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 14,0 g |
| Kulhydrat | 51,0 g |
| Heraf sukkerarter | 51,0 g |
| Protein | 5,0 g |
| Salt | 0,60 g |
Produktansvarlig:
Johan Bülow Lakrids
Sydholmen 5,
2650 Hvidovre




