Beskrivelse
Flødebolleskum på vaffelbund overtrukket med mørk chokolade. Frellsens hjemmelavede flødeboller bør nydes inden 3 uger efter produktionsdato. Opbevares tørt i 18-20 grader.
Ingredienser: Sukker, kakaomasse, vand, glukose-fruktosesirup, kakaosmør, hvedemel, krystalliseret æggehvide, hvedestivelse, vegetabilsk fedt (kokos), salt, aroma (naturlig vanille). Tilsat: Emulgator (sojalecithin), hævemiddel (E500(ii)), stabilisator (E406).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1800 kJ 429 kcal |
| Fedt | 21,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 13,0 g |
| Kulhydrater | 52,0 g |
| heraf sukkerarter | 45,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 5,2 g |
| Salt | 0,07g |
Produktansvar:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604





