Beskrivelse
Flødebolleskum på marcipanbund med mørk chokolade overtrukket med flødechokolade og mørk chokolade dekoreret med hakkede hasselnødder. Frellsen hjemmelavede flødeboller bør nydes inden 3 uger efter produktionsdato.Opbevares tørt i 18-20 grader.
Ingredienser: Sukker, kakaomasse, hasselnødder (ca. 10%), mandler, vand, kakaosmør, glukose-fruktosesirup, sødmælkspulver, glukosesirup, krystalliseret æggehvide, aroma (naturlig vanille). Tilsat: Emulgator (sojalecithin), konserveringsmiddel (kaliumsorbat), stabilisator (agar), konsistensmiddel (E420). |
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2028 kJ 483 kcal |
| Fedt | 28,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 11,0 g |
| Kulhydrater | 48,0 g |
| heraf sukkerarter | 44,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 0,09 g |
Produktansvar:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604





