Beskrivelse
Flødebolleskum med hindbærsmag overtrukket med hvid chokolade. Frellsens hjemmelavede flødeboller bør nydes inden 3 uger efter produktionsdato. Opbevares tørt i 18-20 grader.
Ingredienser: Sukker, kakaosmør, glukose-fruktosesirup, vand, sødmælkspulver, kakaomasse, hvedemel, krystalliseret æggehvide, hindbær koncentrat, frysetørrede hindbær, koncentreret hyldebærsaft, aroma (vanillin, naturlig vanille mm.), hvedestivelse, vegetabilsk fedt (kokos), salt. Tilsat: Emulgator (sojalecithin), hævemiddel (E500(ii), stabilisator (E406), surhedsregulerende middel (E300, E330).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1849 kJ 440 kcal |
| Fedt | 19,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 12,0 g |
| Kulhydrater | 61,0 g |
| heraf sukkerarter | 56,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 4,6 g |
| Natrium | 0,15 g |
Produktansvar:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604





