Beskrivelse
Flødebolleskum med karamel i toppen på vaffelbund overtrukket med flødechokolade og mørk chokolade. Frellsens hjemmelavede flødeboller bør nydes inden 3 uger efter produktionsdato. Opbevares tørt i 18-20 grader.
Ingredienser: Sukker, kakaosmør, sødmælkspulver, vand, glukose-fruktosesirup kakaomasse, hvedemel, fløde, krystalliseret æggehvide, aroma (naturlig vanille, vanillin), hvedestivelse, vegetabilsk fedt (kokos), salt. Tilsat: Emulgator (sojalecithin), hævemiddel (E500 (ii)), konsistensmiddel (E420), stabilisator (E406).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1935 kJ 461 kcal |
| Fedt | 24,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 14,0 g |
| Kulhydrater | 57,0 g |
| heraf sukkerarter | 52,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 5,0 g |
| Salt | 0,15g |
Produktansvar:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604





