Beskrivelse
Flødebolleskum med lakridssmag på vaffelbund overtrukket med mørk chokolade og drysset med salt lakrids perler på toppen.
Ingredienser: Sukker, kakaomasse, vand, glukose-fruktosesirup, kakaosmør, hvedemel, krystalliseret æggehvide, glukosesirup, lakridspulver, aroma (ammoniumchlorid, naturlig vanille mm.), hvedestivelse, vegetabilsk fedt (kokos), salt, solsikkeolie. Tilsat: Emulgator (sojalecithin), konsistensmiddel (E420), stabilisator (E406, E407, E440), farvestof (E153), hævemiddel (E500(ii)), overfladebehandlings- middel (E901, E904).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1774 kJ 422 kcal |
| Fedt | 21,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 13,0 g |
| Kulhydrater | 51,0 g |
| heraf sukkerarter | 44,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 5,1 g |
| Natrium | 0,07 g |
Produktansvarlig:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14,
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




