Beskrivelse
Flødebolleskum med moccasmag på vaffelbund overtrukket med mørk chokolade. Frellsens hjemmelavede flødeboller bør nydes inden 3 uger efter produktionsdato. Opbevares tørt i 18-20 grader.
Ingredienser: Sukker, kakaomasse, glukose-fruktosesirup, vand, kakaosmør, hvedemel, krysta liseret æggehvide, sødmælkspulver, hvedestivelse, aroma (naturlig vanille), kokosfedt, salt, kaffe ekstrakt. Tilsat: Emulgator (sojalecithin), hævemiddel (E500(ii)), stabilisator (E406).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1795 kJ 427 kcal |
| Fedt | 21,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 13,0 g |
| Kulhydrater | 51,0 g |
| heraf sukkerarter | 45,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 5,2 g |
| Natrium | 0,07 g |
Produktansvarlig:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14,
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




