Beskrivelse
Gaveæske med 12 stykker fyldt chokolade. Æsken indeholder et varieret udvalg af fyldt chokolade.
Æsken indeholder: 145 gram
Ingredienser: Sukker, kakaomasse, kakaosmør, mandler, hasselnødder, sødmælkspulver, piskefløde, fløde, glukosesirup, kirsebær (kan indeholde sten), vand, ca. 0,9% spiritus (Whisky, Jamaica Rom, Cognac, Amaretto), koncentreret smør, pistacienødder, glukose-fruktosesirup, hindbær koncentrat, lakridsgranulat, frysetørrede hindbær, koncentreret hyldebærsaft, aroma (nat. vanille, ammoniumchlorid, vanillin mm.), sydesalt, kirsebærsaft, kaffe ekstrakt, rørsukker, maltodextrin. Tilsat: Emulgator (sojalecithin), konsistensmiddel (E420), konservering (E202), farvestoffer
(E150a, E153, E163, E172), surhedsregulator (E300, E330).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2170 kJ 517 kcal |
| Fedt | 34,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 16,0 g |
| Kulhydrater | 45,0 g |
| heraf sukkerarter | 41,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 6,6 g |
| Natrium | 0,12g |
Produktansvarlig:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14, DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




