Beskrivelse
Gaveæsker med 12 Frellsen Chokolade Minitærter. Æsken indeholder: 3 stk. Irish Coffee, 3 stk. Hindbærtrøffel, 3 stk. Orangetrøffel og 3 stk. Lakridstrøffel i alt 250 gram
Æsken indeholder: 250 gram
Ingredienser: Sukker, mandler, kakaosmør, kakaomasse, sødmælkspulver, fløde, vand, glukosesirup, glukose-fruktosesirup, hindbær koncentrat, spiritus (Whisky (0,6%), Grand Marnier (0,5%)), frysetørrede hindbær, konc. hyldebærsaft, lakridspulver, aroma (naturlig vanille, vanillin, ammoniumchlorid mm.), kaffe ekstrakt, solsikkeolie. Tilsat: Emulgator (sojalecithin), konsistensmiddel (E420), konserveringsmiddel (E202), surhedsregulerende middel (E300, E330), farvestof (E150a, E153), stabilisator (E407, E440), overfladebehandlingsmiddel (E901, E904).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2047 kJ 487 kcal |
| Fedt | 31,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 14,0 g |
| Kulhydrater | 42,0 g |
| heraf sukkerarter | 39,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 7,8 g |
| Natrium | 0,09 g |
Produktansvarlig:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14, DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




