Beskrivelse
Mørk chokolade med pariserlinse af mørk chokolade og sukker dragée. Den mørke chokolade indeholder mindst 70% kakaotørstof.
Ingredienser: Sukker, kakaomasse, kakaosmør, glukosesirup, sødmælkspulver, risstivelse, pebermynteolie, hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne), aroma (nat. vanille). Tilsat: Emulgator (sojalecithin, lecithin), farvestof (E120, E163) fortykningsmiddel (E414).
Posen indeholder: 100 gram
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2083 kJ 496 kcal |
| Fedt | 28,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 17,0 g |
| Kulhydrater | 54,0 g |
| heraf sukkerarter | 50,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 5,1 g |
| Natrium | 0,02 g |
Produktansvar:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




