Beskrivelse
Fra Karamelkompagniet på Bornholm kommer denne smukke julekalender. Når kalenderen åbnes, afsløres således den smukkeste julenat på Bornholm, med lys, glitrende stjerner og de kendte vartegn på den smukke ø – illustreret af Mads Berg. Bag de 24 låger gemmer der sig håndlavede, bornholmske karameller, karamelkugler og selvfølgelig Karamel Bar. Der er to styk til hver dag – til dig og mig, til morgen og aften, eller til nu og om fem minutter.
Indeholder: 365 gram fordelt på karameller, karamelkugler og karamelbar
Ingredienser: Glukosesirup, kondenseret MÆLK/mjölk, chokolade – mindst 54,1% kakaotørstof (KAKAOMASSE, sukker, KAKAOSMØR, emulgator: SOJALECHITIN, nat. vaniljearoma), vand, sukker, hærdet vegetabilsk fedt (PALMEKERNE – rspo mass balance), chokolade – mindst 33,8% kakaotørstof (sukker, KAKAOSMØR, SØDMÆLKSPULVER, KAKAOMASSE, emulgator: SOJALECHITIN, nat. vaniljearoma), flormelis, overfladebehandlingsmiddel (arabisk gummi, shellac), emulgator (mono- og diglycerider), lakridsekstrakt, sydesalt, farve/färg: vegetabilsk kul, peanuts, kakaopulver, salt, aroma, flormelis, ammoniumklorid, citronsyre (E330), lakridspulver, naturlig aroma . Kan indeholde spor af jordnødder.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1556 kJ 372 kcal |
| Fedt | 14,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 11,0 g |
| Kulhydrater | 59,0 g |
| heraf sukkerarter | 37,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 3,2 g |
| Salt | 0,4 g |
Produktansvarlig:
KARAMEL KOMPAGNIET A/S
Borgmester Nielsens Vej 24,
3700 Rønne
CVR-nr30509412




