Beskrivelse
Klassisk lakridskonfekt af bedste kvalitet.
Posen indeholder: 150 gram
Ingredienser: Sukker, glukosesirup, melasse, HVEDEMEL, glukose-fruktosesirup, hærdet kokosfedt, kokosflager, lakridsekstrakt, fugtighedsbevarende midler (sorbitol, glycerol), latine, HVEDESTIVELSE, invertsukker sirup, farvestoffer (E150c, E153, E120, E160e. E160a), kakaopulver, salt, vand, emulgator (E471), aromaer (vanillin mm.), konc. fra spirulina, veg. olie (kokos, raps), overfladebehandlingsmiddel (bivoks), antioxidant (ascorbinsyre), kokos fedt. Blandingsforholdet kan variere.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1515 kJ 362 kcal |
| Fedt | 3,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 2,7 g |
| Kulhydrater | 80,0 g |
| heraf sukkerarter | 62,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 2,6 g |
| Salt | 0,21 |