Beskrivelse
Amber Lakrids – En nyhed fra Summerbird – her er den karamelliserede hvide chokolade, i en ny variant som indeholder 110g. Amber er den nyskabende chokolade fra Summerbird, som har fået flere hjerter i brand. Spis chokoladen rent, eller brug den i desserter mm. En del af den nye amber-kollektion fra Summerbird, med fokus på den fantastiske chokolade.
Indhold: 110 gram
Økologisk Amber – gylden chokolade med lakrids / Organic Amber chocolate with liquorice / Bio Amber – goldene Schokolade mit Lakritz. * = Økologisk / Organic / Bio –
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder
INGREDIENSER: *kakaosmør (36%), *sukker, *mælk/mjölkpulver (26%), *lakridspulver (2%), *lakridsgranulat (0,5%), emulgator (*sojalecitin), *vanilje
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2492 kJ 596 kcal |
| Fedt | 42,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 25,0 g |
| Kulhydrater | 47,0 g |
| heraf sukkerarter | 47,0 g |
| Kostfibre | 0,1 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 0,23 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandelalléen 6
5610 Assens – Danmark
CVR: 24209644






