Beskrivelse
David Rio Chai Tiger Spice er en traditionel chai te med smag gennem en krydderi blanding af ingefær, kardemomme, kanel, nelliker, peber og en knivspids salt, sødet med rørsukker og honning. Tilbered din Tiger Spice chai te med varmt vand eller mælk – serveres varm eller som en iced chai.
Dåsen indeholder: 398 gram – Dosering 28 gram eller 2 toppede spsk. til 200 ml.
- Ingredienser: Rørsukker, kokosolie, honning, maltodextrin, pulver af sort te (4%), maltodextrin fra tapioka, naturlige aromaer, mælkeprotein, stødt kanel, krydderier, salt. Laktosefri.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 416 kJ 90 kcal |
| Fedt | 2,6 g |
| Mættede fedtstoffer | 2,3 g |
| Kulhydrater | 16,0 g |
| heraf sukkerarter | 14,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 3,8 g |
| Salt | 0,15 g |
- Produktansvarlig:
TE & KAFFE specialisten A/S
Kildegangen 5
2690 Karlslunde




