Beskrivelse
Salmiaklakridsen blev opfundet i sommeren 2017, da man legede med salmiakken og dens muligheder for en ny smag. Mange søde mennesker i Hornbæk var testpersoner den sommer. Håndlavet Lakridskaramel med havsalt & ekstra salmiak. Udskæres med en robust kniv evt. dyppet i flormelis for nemmere udskæring og serveres på det indlagte hvide ark.
Pakken Indeholder min.: 160 gram
Ingredienser: Sukker/socker, glukosesirup, sødet/sötad KONDENCERET MÆLK/mjölk, helt hærdet palmekerneolie, pulveriseret rålakrids, salmiak, havsalt, vegetabilsk emulgator/emulgeringsmedel: mono- og diglycerider, farve/färg: vegetabilsk kul/kol, overfladebehandlet/ytbehandlad (shellak).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1759 kJ 419 kcal |
| Fedt | 15,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 14,0 g |
| Kulhydrater | 67,0 g |
| heraf sukkerarter | 49,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 2,3 g |
| Natrium | 0,8 g |
Produktansvarlig:
Bagsværd Lakrids
Bagsværd Hovedgade 119–125
2880 Bagsværd




