Beskrivelse
En lakrids du får varmen af….. En lækker lakrids til at varme dig på i de koldere måneder. Den aromatiske smag af ingefær passer rigtig godt til den dybe smag af lakridsrødder i den fantastiske lakridskaramel fra Bagsværd Lakrids. En både frisk og stærk lakrids, håndlavet i Danmark. Udskæres med en robust kniv evt. dyppet i flormelis for nemmere udskæring og serveres på det indlagte hvide ark.
Pakken indeholder min.: 160 gram
Ingredienser: 160 gram Sukker/socker, glukosesirup, sødet/sötad KONDENCERET MÆLK/mjölk, helt hærdet palmekerneolie, frisk/fräsk ingefær/ingefära, pulveriseret rålakrids, havsalt, vegetabilsk emulgator/emulgeringsmedel: mono- og diglycerider, salmiak, farve/färg: vegetabilsk kul/kol, overfladebehandlet/ytbehandlad (shellak).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1759 kJ 419 kcal |
| Fedt | 15,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 14,0 g |
| Kulhydrater | 67,0 g |
| heraf sukkerarter | 49,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 2,4 g |
| Natrium | 0,9 g |
Produktansvarlig:
Bagsværd Lakrids
Bagsværd Hovedgade 119–125
2880 Bagsværd




