Beskrivelse
Den søde lakrids blev skabt i foråret 2018, idet der fra kundernes side tit var stødt på ønsket om en mildere lakrids. Især fra søde mennesker fra det store udland. Håndlavet Lakridskaramel – SØD. Udskæres med en robust kniv evt. dyppet i flormelis for nemmere udskæring og serveres på det indlagte hvide ark.
Pakken indeholder min.: 160 gram
Ingredienser: Sukker/socker, glukosesirup, sødet/sötad KONDENCERET MÆLK/mjölk, helt hærdet palmekerneolie, pulveriseret rålakrids, vegetabilsk emulgator/emulgeringsmedel: mono- og diglycerider, salmiak, havsalt, farve/färg: vegetabilsk kul/kol, overfladebehandlet/ytbehandlad (shellak).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1828 kJ 436 kcal |
| Fedt | 16,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 15,0g |
| Kulhydrater | 70,0 g |
| heraf sukkerarter | 51,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 2,4 g |
| Natrium | 0,4 g |
Produktansvarlig:
Bagsværd Lakrids
Bagsværd Hovedgade 119–125
2880 Bagsværd




