Beskrivelse
Gaveæske med nougat/marcipan stykker. Stykkerne indeholder ikke alkohol. 3 stk. Nougat med hvid chokolade, 3 stk. Nougat, 3 stk. Marcipan Nougat og 3 stk. Marcipan.
Æsken indeholder: 145 gram
Ingredienser: Sukker, hasselnødder, kakaomasse, mandler, kakaosmør, sødmæ Ikspulver, vand, glukosesirup, aroma (naturlig vanille, vanillin). Tilsat: Emulgator (sojalecithin), konserveringsmiddel (E202), konsistensmiddel (E420).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2293 kJ 546 kcal |
| Fedt | 37,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 12, 0 g |
| Kulhydrater | 42,0 g |
| heraf sukkerarter | 39,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 8,4 g |
| Salt | 0,03 g |
Produktansvarlig:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14, DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




