Beskrivelse
Det kræver en del erfaring og lave en marmelade ud af de små grønne delikate stikkelsbær – Mrs. Darlingtons mestrer det til perfektion. Gluten fri. Ikke tilsat farve eller konserveringsmidler.
Ingredienser: Sukker, stikkelbær, geleringsmiddel, peptin, citronsyre.
Glasset indeholder: 320 gram
Ikke tilsat farvestoffer eller konserveringsmidler.
Tilberedt med 48 gram frugt per 100 gram – Sukkerindhold 65 gram per 100 gram.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 996 kJ 236 kcal |
| Fedt | 0,2 g |
| Mættede fedtstoffer | 0,0 g |
| Kulhydrater | 58,2 g |
| heraf sukkerarter | 58,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,0g |
Produktansvarlig:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14,
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




