Beskrivelse
Marcipanbunden, den friske skum, tilsmagt med vanilje og det kraftige lag af mørk chokolade Peru 61% gør Summerbirds Grand Cru flødebolle til en gastronomisk smagsoplevelse. Holdbarheden er 10 dage fra produktion og produceres frisk hver uge.
Økologisk marcipan, guf, mørk chokolade 61% (kakaotørstof) / Organic marzipan, whipped merinque, dark chocolate 61% (dry cocoa solids) / Bio Marzipan, Eiweiß-Schaum, dunkler Schokolade 61% (Kakaotrockenmasse).
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder
DK/SE/NO INGREDIENSER: *sukker, *kakaomasse (22%), *mandler (12%), *rissirup, vand, *kakaosmør (7%), *honning, *æggehvide/äggvitepulver (1%), *glukosesirup, *invertsukkersirup, emulgator (*sojalecitin), *kartoffelmel/potatismjöl, *vanilje, stabilisator (*agarpulver, vinsyre, *johannesbrødkernemel).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1902 kJ 455 kcal |
| Fedt | 25,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 12,0 g |
| Kulhydrater | 48,0 g |
| heraf sukkerarter | 43,0 g |
| Kostfibre | 5,5 g |
| Protein | 6,7 g |
| Salt | 0,02 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204






