Beskrivelse
Marcipanbunden, den friske skum, tilsmagt med vanilje og det kraftige lag af mørk chokolade Peru 61% gør Summerbirds Mini Classic flødebolle til en gastronomisk smagsoplevelse. Holdbarheden er 16 dage fra produktion og produceres frisk hver uge.
Gaveæske med 6 stk.
Økologisk marcipan, guf og mørk chokolade 61% (kakoatørstof) / Organic marzipan, whipped merinque and dark chocolate 61% (dry cocoa solids) / Bio Marzipan, EiweißSchaum und dunkler Schokolade 61% (Kakaotrockenmasse).
DK/SE/NO INGREDIENSER: *sukker, *kakaomasse (20%), *mandler (18%), *rissirup, vand, *kakaosmør (6%), *honning, *æggehvide/äggvitepulver (1%), *glukosesirup, *invertsukkersirup, emulgator (*sojalecitin), *vanilje, *kartoffelmel/potatismjöl, stabilisator (*agarpulver, vinsyre, *johannesbrødkernemel).
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1943 kJ 464 kcal |
| Fedt | 27,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 12,0 g |
| Kulhydrater | 46,0 g |
| heraf sukkerarter | 41,0 g |
| Kostfibre | 5,8 g |
| Protein | 7,4 g |
| Salt | 0,01 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204






