Beskrivelse
TipTree marmelader er synonymt med kvalitet, de er resultatet af 100 år gammel opskrift. Marmeladen er lavet uden konserveringsmidler eller farvestoffer for at garantere en ægte kulinarisk nydelse, et eksempel på dette er denne Mini Tiptree Solbær Marmelade.
Mini glasset indeholder: 42 gram
- Ingredienser: Sukker, solbær, geleringsmiddel: citrus pektin, surhedsregulerende middel: natriumcitrat – Tilberedt med 38 g frugt pr. 100 g – Total sukkerindhold 67 g pr. 100 g.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1145 kJ 270 kcal |
| Fedt | 0,0 g |
| – Heraf mættede fedtsyrer | 0,0 g |
| Kulhydrat | 66,0 g |
| – Heraf sukkerarter Kostfibre | 66,0g 0,0 g |
| Protein | 0,0 g |
| Salt | 0,06 g |
Produktansvarlig:
TE og KAFFE specialisten
Kildegangen 5
2690 Karlslunde




